czwartek, 3 maja 2012

Lampion ceramiczny – istota ognia w sztuce ogrodowej.


Oświetlenie ogrodu jest niezwykle ważnym elementem jego całości. Niejednokrotnie w przestrzeni amatorskiej jego natężenie jest zbyt wielkie, niszczące tajemniczość, nastrój. Wprowadza jednolitość przestrzeni degradując elementy wymagające podkreślenia.
Przestrzeń prywatna, kameralna wymaga odpowiedniej oprawy – profanacją jest niszczenie intymności zmroku sztucznie kontynuując dzień (strategia ta uzasadniona jest zaledwie w strefie wejściowej, warunkując poczucie bezpieczeństwa).
  
Forma lampionu, choć utrzymana w eklektycznym stylu, przywodzi na myśl budowle sakralne. Bowiem dla wielu z Nas, wieczór w ogrodzie, w asyście gwiazd i lampki czerwonego wina, permanentnie lub ulotnie staje się sferą sacrum. Sferą którą podświadomie aranżujemy dość intymnie, nastrojowo, otaczamy ciszą wypełnioną przez naturę..

 
 
Wyższość ognia świec trudno przyrównać do stałego, pozbawionego atmosfery światła rozżarzonego drucika żarówki. Cała celebracja wskrzeszenia ognia w lampionach stopniowo buduje nastrój, dość subtelnie oświetlając otaczającą przestrzeń.

Ogień wykazuje również silne znaczenie w sztuce ogrodowej Feng shui. Obok wody, ziemi, drewna i metalu jest jednym z pięciu chińskich żywiołów. Wzajemne powiązania między nimi mogą być niszczące bądź twórcze. Negatywne oddziaływanie powstaje w zestawieniu ognia z wodą, bowiem woda z natury wpływa na płomień niszcząco. W przypadku ceramiki, zestawienie powyższych pierwiastków wzbogacone jest o żywioł ziemi, który je rozgranicza i neutralizuje, gdyż ceramika wywodzi się ze skał...

 Lampiony dostępne w galerii internetowej Trendymania.

2 komentarze:

GREGORIUS pisze...

Wyglądają nieco jak pagody, jak świątynie hinduskie albo domy modlitewne z laosu. Mnie bardzo si.e podobają. A ogień, no cóż to prawda bywa niszczący ale bez jego blasku nie ma nastroju, żadna żarówka mu nigdy nie dorówna. Pozdrawiam serdecznie,Grzegorz.

HANNAH pisze...

No i 13 została mi przypisana.
Trafiłam do Ciebie szukajac bursztynu a natrafiajac na Twoje lampiony. Gratuluje - sa piekne. Mam nadzieję, że kiedys jeden z nich Ci uprowadzę.
Pzdr